Mezi aktivity organizace Práh jižní Morava patří mimo jiné i pravidelné návštěvy škol v rámci preventivních programů.
Workshopy jsou určeny vždy pro jednu třídu studentů nad 15 let na dobu 2 vyučujících hodin (s přestávkou dle domluvy). S ohledem na vnitřní řád školy a citlivost mnohých témat je zároveň vhodné, aby byl případným dozorujícím pedagogem workshopů třídní učitel.
Cílem workshopů je především informovat studenty o duševním zdraví a duševních onemocněních (jako například schizofrenie, bipolární porucha, deprese či panické ataky) i jejich projevech, a to za využití různých interaktivních technik (modelových situací, skupinových prací, či diskuzí). Dále skrze osobní příběh peer konzultanta (člověka se zkušeností s duševním onemocněním) ukázat, že lidé s duševní onemocněním mohou žít „normálním“ způsobem života.
V rámci workshopů jsou představeny projekty a služby organizace Práh jižní Morava, kterých mohou studenti využít. Pracovník organizace je již v rámci programu k dispozici pro zodpovězení jakýchkoliv otázek studentů.
Technické zázemí pro workshopy:
Základní průběh programu:
Součástí programu mohou být také další interaktivní aktivity nebo scénky, které přibližují život člověka s duševním onemocněním a možnosti vyhledání pomoci.
Preventivní program je dobrovolný, stejně jako zapojení každého studenta. Není tedy problém, pokud se student nezapojí a čas využije jinak, například pasivní formou. V rámci workshopů je brán ohled na případnou osobní zkušenost některých studentů s onemocněním či nezájem o diskutované téma.
V průběhu programu je studentům vždy ponechán prostor pro dotazy a diskuzi. Pedagog může být aktivním členem v diskuzích, ale je třeba ponechat případnou dynamiku ve třídě na organizátorech daného workshopu.