Rychlá bezplatná podpora v krizi či náročné životní situaci. Na první psychickou pomoc nemusíte čekat v pořadníku – Tým včasné podpory je tu pro vás!
Zavolejte nebo nám napište
Adresa
Štěpánská 2
602 00, Brno
Provozní doba:
Po-Pá 8.00-18.00
Pokud na některou z těchto otázek odpovíte „ano“, může být vhodné promluvit si s někým, kdo vám pomůže situaci lépe pochopit a najít cestu ven. Nečekejte, až bude krize ještě hlubší, ozvěte se nám!
Tým včasné podpory nabízí bezplatnou a rychle dostupnou pomoc lidem ve věku 11–64 let s bydlištěm ve městě Brně, kteří se nacházejí v psychické krizi nebo procházejí náročnou životní situací. Podporujeme také jejich rodinu a blízké, kteří mohou být krizí zasaženi.
Nabízíme individuální i rodinnou podporu v rámci přístupu Otevřeného dialogu, který klade důraz na vzájemnou komunikaci, respekt k různým pohledům a hledání řešení společně se všemi, kterých se situace týká.
Naším cílem je poskytnout včasnou a flexibilní pomoc, která pomůže překonat obtížné období a předejít prohloubení psychických obtíží. Pokud potřebujete podporu, neváhejte se na nás obrátit.
Psychická krize může mít mnoho podob a nemusí znamenat dramatický zlom. Někdy se hromadí postupně – jako když dlouho nesete těžký batoh, až zjistíte, že už nemůžete udělat další krok. Možná se cítíte přetížení, rozladění nebo vyčerpaní. Možná si říkáte, že „to přece ještě není tak hrozné“.
Ale pokud vás vaše pocity nebo myšlenky začínají omezovat v běžném životě, pokud už je těžké dělat věci, které vám dřív dávaly smysl, nebo pokud prostě nevíte, jak dál – je v pořádku vyhledat pomoc. Nemusíte čekat, až bude hůř. Nemusíte mít jasnou diagnózu nebo extrémní potíže, aby mělo smysl se ozvat. Jsme tady, abychom vám pomohli zorientovat se a najít cestu, která vám bude dávat smysl.
Služba je primárně určena lidem (11-64 let), u nichž existuje riziko rozvoje závažného duševního onemocnění (především potíže z okruhu psychóz a afektivních poruch), a jejich blízkým.
Barbora Borůvková
Vedoucí Týmu včasné podpory. Jsem studentkou vyšší odborné školy Caritas a zároveň vysoké školu UPOL v Olomouci, kde studuji obor Sociální práce. V týmu Včasné podpory působím na pozici vedoucí služby. Mám výcvik v krizové intervenci. Jsem osoba, která věří v sílu naslouchání a přijetí. Mým cílem je společně hledat možnosti, které mohou být v daný moment neviditelné a pomoci každému najít tu správnou cestu ke zlepšení své situace a obnovení pocitu naděje.
Volný čas trávím ráda se svou rodinou. Sbírání huby mi přináší klid a propojení s přírodou. Také cvičím jógu, která mi pomáhá udržet rovnováhu mezi tělem a duší.
Eva Batůšková
Jsem psychiatrická sestra a arteterapeutka, absolvovala jsem také Montessori vzdělání. Vystudovala jsem Aplikovanou psychoterapii a inovaci v sociálních službách. Absolvovala jsem Základní výcvik v Otevřeném dialogu a nyní jsem frekventantkou Komplexního psychoterapeutického výcviku v Otevřeném dialogu. Mám ráda tanec, knihy, přírodu a zvláště moře. Ráda se učím, tvořím a trávím čas s dětmi.
Lucie Kovaříková
Členka Týmu včasné podpory v Prahu jižní Morava. Hrdá, vděčná, radostná, že tým existuje a stojí na principech Otevřeného dialogu. Věřím, že se dál bude dařit pracovat s lidmi, kteří potřebují pomoc v náročné situaci a rozvíjet tak přístup respektující člověka a jeho příběh. Jako psychiatrická setra jsem pracovala v komunitní i nemocniční péči a vzdělávala se v psychoterapii. Otevřený dialog mě vrátil po pár letech „mimo obor“ zpět k práci, která mě vždy naplňovala. Kromě práce mě naplňuje má rodina, příroda, o kterou pečuji nejen na své zahradě a kultura. K tomu patří i lidé blízcí a komunita, ve které se pohybuji.
Jitka Novotná
Jsem člověk závislý na dialogu a přijetí. Během života jsem prošla různé formy destruktivních závislostí a duševními obtížemi. Vystřídala jsem různé druhy léčby a terapie. To mě přivedlo ke kolaborativně –dialogickému přístupu, který mě zotavil a nadchl tak, že ho chci šířit dál, protože jsem na vlastní kůži zkusila, jakou má sílu, právě když je člověk v krizi. Ve volném čase ráda tvořím keramiku a hraju v ochotnickém divadelním souboru.
Adéla Preston Pánková
Vnímám se především jako žena a matka tří dcer. Se všemi zkušenostmi, které k tomu patří. Už během studií, cestování a následné práce jsem tápala ve své neuchopitelné prázdnotě a hledala různými způsoby cestu k uzdravené své bolavé duše. Tancem mně milým, čtením, rodinnými konstelacemi, holotropním dýcháním, psychoterapiemi, povídáním s těmi, kteří mi rozuměli. Po absolvování výcviku Recovery coach, výcviku ve Waldorfské pedagogice a v Rodinné terapii jsem před pěti lety začala spolupracovat se spolkem Narativ, který se věnuje lidem potýkajícím se se závislostí a jejich rodinám. Tam působím dodnes. V Prahu pracuji na pozici včasného interventa a ráda se s klienty setkávám jako člověk s člověkem a jeho příběhem, který přináší. Hledáme společně cestu z temnoty a beznaděje k naději. V respektu k tomu, jak je to právě teď, v přijetí, v naslouchání. Věřím, že každý člověk má v životě své břemeno a pro každého jedince je náklad jinak těžký. A právě bolest, kterou si v životě procházíme, nás formuje do toho kým se stáváme. Svobodnými v tom nejširším slova smyslu.
Jana Kopřivová
V týmu působím na pozici sociální pracovnice. Díky zážitkovému výcviku Možnosti dialogu se mi otevřel úplně nový svět. Každý den se díky němu učím, jak společně mluvit o věcech, které se nám dějí, i jak v nich společně být. Ráda cestuju vlakem, pozoruju krajinu, čtu knihy a přemýšlím.
Jan Horváth
Jsem člověk naděje, profesí psycholog. Zásadní na mé profesní i životní cestě bylo setkání s dialogickou praxí už během studia v podání Rocio Chaveste. Na toto setkání jsem navázal v život měnícím ročním programu Možnosti dialogu, potom následně v ročním výcviku v Otevřeném dialogu. V současné době stále ještě zažívám radost, že se mohu dále rozvíjet v užitečnosti skrze pětiletý komplexní výcvik v Otevřeném dialogu. Otevřený dialog je pro mě žitím radostné zvěsti. Volný čas rád trávím s lidmi, které mám rád. Zároveň mám taky rád čas o samotě v přírodě.
Zuzana Brandejsová
V týmu včasné podpory působím jako včasná interventka. Baví mě lidem pomáhat hledat cestu ze složitých situací, mimo jiné jsou mi blízká témata týkající se LGBTQIA+ a queer věcí. Mé studium sociální antropologie na MUNI prohloubilo můj respekt k rozličným způsobům života a různosti lidí.
Je pro mě důležité se dívat na věci ze systémové perspektivy a zároveň přikládat citlivě i proaktivně ruku k dílu tam, kde mám pocit, že to je potřeba. Snažím se žít v souladu s hodnotami vzájemné sounáležitosti a kolektivní svobody, která z ní vyplývá. Pohodu všem!
Filip Černý
Aktuálně se vzdělávám v oboru Sociální pedagogiky. V rámci studia mám nejraději oblasti zaměřené na osobnostní přípravu a psychologii. Práce založená na principu otevřeného dialogu mě zaujala a rád se v ní rozvíjím. Kromě svého zaměstnání zde, jsem také dobrovolný hasič ve výjezdové jednotce SDH. Ve volném čase rád poslouchám hudbu a chodím na procházky do lesa.
Markéta Čtvrtečková
V současné době na rodičovské dovolené.
Vystudovala jsem sociální práci a pak několik let pracovala s lidmi se závislostí, kde jsem se hodně věnovala tématu peerství ve službách pro uživatele drog a potenciálu jejich žité zkušenosti v pomoci dalším lidem. S otevřeným dialogem a kolaborativně-dialogickou prací jsem se seznámila v rámci ročního výcviku v MODI (Možnosti dialogu – Narativ) a nyní se dále vzdělávám v terapii zaměřené na řešení pod institutem DALET v Olomouci.
Více informací o aktivitách Týmu včasné podpory a organizaci Práh jižní Morava, z. ú. naleznete na:
@prahjiznimorava