Vyplázni jazyk na duševní potíže!

Práh jižní Morava spouští internetovou výzvu „Vyplázni jazyk na duševní potíže!“ Cílem výzvy je upozornit na to, že je normální mluvit o duševních potížích. Sdílením výzvy můžete pomoci lidem ve vašem okolí, aby se nebáli o své situaci mluvit a případně vyhledat odbornou pomoc. To jim může zlepšit nebo i zachránit život!

Mnoho lidí má obavy z toho, že by se jim kvůli duševním potížím ostatní smáli, odsuzovali je nebo dokonce odmítali. Mají strach se se svými těžkostmi svěřit rodině či kolegům v práci, ale i vyhledat odbornou pomoc. To může vést k tomu, že své potíže tají, a tak odborníka vyhledají pozdě nebo vůbec. Výsledkem je nejen zhoršení jejich stavu, více komplikací, ale i delší čas nutný k jejich zotavení. Skrývání duševních potíží může mít až fatální následky, projevující se například zvýšeným rizikem sebevraždy. Výzva „Vyplázni jazyk na duševní potíže!“ je výzvou ke změně. Je výzvou k tomu, abychom se nebáli mluvit o tom, co se děje v našich hlavách. 

Chceme, abychom mohli mluvit o duševních potížích stejně, jako třeba o zlomené noze. O té můžeme říct kamarádovi, rodině nebo kolegům v práci. Může nám s ní pomoci odborník, je možné se z ní zotavit. Pokud bude někdo dvojitou zlomeninu stehenní kosti skrývat a nebude ji léčit, protože se bojí, že by ho ostatní odsoudili, zranění se zhorší a situace tak nakonec bude mnohem těžší. S duševními potížemi je to velmi podobné. 

Nechceme, aby duševní potíže definovaly člověka, jak se to nyní často stává. I v takové situaci je to pořád on/ona, akorát s duševními potížemi. Stejně jako když má zlomenou nohu, je to stále on/ona, jen má zlomenou nohou. Není pouze „zlomnožka“!  

Souhlasíte s odstavci výše? Pokud ano, připojte se k naší výzvě! I vy tak můžete pomoci lidem ve vašem okolí mluvit o duševních potížích. Budou vědět, že je to v pořádku. 

Jak se můžete připojit k výzvě? 

  • Vyfoťte se s vyplazeným jazykem 
  • Sdílejte fotku na sociálních sítích s hashtagem #vyplaznijazyk_na_dusevnipotize 
  • Vložte k fotce tento text: 

 
Připojuji se k výzvě a vyplazuji jazyk na duševní potíže! 
 

Protože se jich nebojím a chci podpořit všechny, kteří mají strach o svém duševním zdraví otevřeně mluvit. 
 

Ukažte, že se taky nebojíte a připojte se k výzvě!  
Sdílejte tento text s vaší fotkou. 
 

Společně můžeme změnit pohled na duševní zdraví.  

#vyplaznijazyk_na_dusevnipotize #Prahjm    

Výzva je součástí Dnů duševního zdraví, více na https://www.prahjm.cz/vyplazni-jazyk-na-dusevni-potize/

Chcete vědět, jak se výzva šíří sociálními sítěmi? Stačí na nich sledovat hashtag #vyplaznijazyk_na_dusevnipotize 

Výzva je součástí destigmatizační akce Dny duševního zdraví (odkaz), kterou každoročně pořádá Práh jižní Morava v Brně. Přijďte se s námi potkat naživo! Zveme vás k našemu stánku HYPERDESTIGMATIZAČNÍ SUPERPSYCHOHYGIENA, kde spolu vyplázneme jazyk na duševní potíže!  na Zelný trh 11. 10., kde budeme mezi 13 a 18 hodinou. Informace o dalších akcích naleznete v programu níže.