Chráněné bydlení komunitního typu

Zavolejte nebo nám napište

Adresa

Štěpánská 2
602 00
Brno

Zobrazit na mapě
Mgr. Karolína Dlouhá, DiS.

vedoucí týmu

Tento typ bydlení je určen pro zájemce, kteří potřebují nižší míru pomoci a podpory pracovníků. Pracovníci za klienty do bytů pouze docházejí. Klienti bydlí samostatně v bytech v běžné zástavbě, většinou ve středu města nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Pracovníci chodí na schůzky za klienty do bytů od pondělí do pátku mezi 8.00 a 16.30.  

Bytů chráněného bydlení komunitního typu je celkem 6. Jde o dva samostatné byty a 4 byty určené pro spolubydlení 2 až 4 osob. Ve spolubydlení mají klienti k dispozici samostatný a základně vybavený pokoj. Sdílené jsou obývací pokoje s kuchyňskými kouty, koupelny a toalety. Společné prostory jsou také základně vybaveny. 

Součástí spolupráce s klienty je příprava na samostatný život, což znamená, že klient v rámci pobytu v chráněném bydlení je veden k tomu, aby si podal žádosti o obecní nebo sociální byt. Do doby, než mu bude byt přidělen, pracuje na své samostatnosti v chráněném bydlení s pracovníky. 

V případě, že máte zájem o chráněné bydlení nebo se chcete dozvědět více informací, obraťte se na vedoucí Chráněného bydlení, které si s Vámi dojednají schůzku.

Chráněné bydlení je tréninkové bydlení na přechodnou dobu, kde se lidé se zkušeností s duševním onemocněním učí nebo si opakují schopnosti a dovednosti potřebné pro samostatné bydlení. S podporou pracovníků se zaměřují na péči o sebe a svoji domácnost. S asistenty Podpory bydlení mohou trénovat denní režim, vaření, úklid, hospodaření s financemi, pravidelné užívání medikace apod. Case manageři pak mohou poradit například v oblasti financí (důchod, příspěvky, dluhy) a doprovází klienty na úřady nebo k lékařům. K pochopení duševního onemocnění je k dispozici také psycholog a peer konzultant.

Pro koho je chráněné bydlení?

– Pro lidi se zkušeností s dlouhodobým duševním onemocněním (schizofrenie, afektivní poruchy)

– Pro lidi ve věku 18 – 64 let

– Pro lidi s trvalým bydlištěm v Brně

Pro koho není chráněné bydlení vhodné?

– Pro lidi, kteří mají kombinaci poruch nebo postižení

– Pro lidi, kteří mají ochrannou léčbu: protialkoholickou, protitoxikomanickou, sexuologickou

– Pro lidi se závislostí na alkoholu nebo jiných návykových látkách

– Pro lidi s agresivním chováním

Komu je služba určena?

– Lidem, kteří nikdy nebydleli sami a chtějí se osamostatnit (například po odchodu ze spolubydlení či od rodiny)

– Lidem, kteří mají zkušenost se samostatným bydlením nebo bydlí sami, ale aktuálně je pro ně samostatné bydlení náročné

– Lidem, kteří mají být propuštěni z dlouhodobé hospitalizace v psychiatrické nemocnici a nejsou si jistí, zda samostatné bydlení zvládnou

Kolik stojí chráněné bydlení?

V jednotlivých bytech Chráněného bydlení se platí kauce, nájem a klienti platí také úhradu za poskytování sociální služby. Platby jsou nastaveny tak, aby si je mohl dovolit i člověk s invalidním důchodem. Podrobněji o výši plateb si můžete přečíst v Ceníku Chráněného bydlení.